Nat ALG

Özel bir ekipmana ait özel problemle karşılaştığınız durumlarda internetten tam aynı sorunla ilgili çözüme yönelik rafine bilgiye ulaşmanız doğal olarak zor oluyor.

Heleki ürününüzün kurulumu yapan teknik personeli arayıp da sonuç alamazsanız “abi bir bakmam lazım” yanıtları sizi yıldırınca kafanızda çözülmemiş bu problem yer işgal ediyor , birde üstüne üstlük ödenen servis parasına kızıp dahe beter sinirler bozuluyor. İncelemeler sonucunda ! konuya hakim olmayan teknik personel de havlu atınca kurt misali kendi işinizi kendiniz çözmeniz farz oluyor.

Sonuç olarak, PX24U santralimizde SIP abone kayıtta yaşadığım tecrübeyi paylaşmak istedim.

Kullandığımız Telesis px24u model yazılımı güncellendikten sonra SIP aboneler santrale kayıt olamıyorlardı, halbuki aynı konfigürasyonla aynı aboneler sorunsuz kayıt olabilliyorlardı. uzun süren okumalardan sonra kablo modemin NAT ALG özelliğini kapattığımda sorunun çözüldüğünü gördüm. Aynı sorunla karşılaşanların denemesini öneriyorum.

Anladığım kadarıyla NAT ALG tam çalışmıyor ve protokollerin uyumsuzluğu nedeniyle uçlar birbiri ile haberleşemediği için “unauthorized” uyarısı alıyorsunuz. Halbuki firewall ve port yönlendirmeleri kontrol edildiğinde herşey doğru görünüyor, abone santrale ulaştığı için sorun anlaşılması zor bir hal alabiliyor.

Network profosyonelleri için anlaması belki kolay olabilir, benim gibi orta seviye bilgise biraz okumak birazda şansınızın yaver gitmesi gerekiyor.

Faydalı olması dileğiyle.

Nat ALG” üzerine 2 yorum

  1. PX24U santral bizde de var. Santral sip sunucuya kayıt oluyordu. Kayıtta sorun olmamasına rağmen çağrı gelmiyor, santralin bağlandığı sunucu, santralle haberleşemediği gerekçesiyle bağlantıyı sonlandırıyordu. Çağrı alamıyorduk. Kablo modemde SIP ALG’yi devre dışı bıraktığımızda santralin başka bir sunucuya kayıt olmasında hiçbir sorun kalmadı. Ancak halen santralin sip sunucu olarak LAN dışında WAN’da hizmet verdiği istemciler santrale kayıt olamıyor, olsa bile bir süre sonra, kayıttan düşüyorlar, Tek yönlü ses problemleri de cabası, Elbette bu santralden ziyade NAT sorunu. DMZ, port yönlendirme, rtp port numaralarının ve sip port numaralarını değiştirme gibi her türülü aksiyonu denedik ama sonuç alamadık. Sanırım Mobil internet kullanan istemcilerin GSM internetiyle sorunları var. Superonline’nin ise sip ile yanından bile geçmem bir daha.
    Yazar veya yorumcunun biri destek verirse sevinirim.

  2. Merhaba,

    Şu an santralimiz wan’da da IP telefon üzerinde hizmet veriyor, sorun yaşamıyoruz. Kurulum yaparken domain name mi kullanıyorsunuz, Ip mi? Sip sunucuyu telekutu ile kullandık kayıt işleminde problem yoktu. Bir ayar yapılması lazım. Remote/Local vs.

    Selamlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.